Зараз ви на сторінці → Медична служба

"Учні закладів освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності забезпечуються медичним обслуговуванням, що здійснюється медичними працівниками, які входять до штату таких закладів освіти або відповідних закладів охорони здоров’я, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Заклади охорони здоров’я спільно з органами управління освітою та органами охорони здоров’я щороку забезпечують безоплатне проведення медичного огляду учнів, моніторинг стану здоров’я, здійснення лікувально-профілактичних заходів у закладах освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності."

Ст.21 Закону України «Про повну загальну середню освіту»

 

Постанова КМУ від 20.01.2021 року «Про затвердження Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти»

Пояснення Верховного Суду України щодо наслідків відсутності в здобувача освіти щеплень

 

👉Медичний кабінет👈

 

Періодичні обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів загальноосвітніх навчальних закладів проводяться згідно з діючим наказом МОЗ України №682 від 16.08.2010 року «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів».

Відповідно до цього наказу обов’язковий медичний огляд проводиться щорічно для виявлення в дітей захворювань, подальшого їх спостереження, планового лікування чи реабілітації та запобігання масовим колективним інфекціям. Огляди проводяться в присутності батьків лікарями первинної ланки, з якими раніше підписали декларацію.

Згідно з вищезазначеним наказом, існує чітко прописана схема проходження періодичних медичних оглядів:

Вік дитини Лікар сімейної медицини/ педіатр Лікарі-спеціалісти Додаткові методи досліджень
6 років (перед вступом до закладу освіти) 1 раз на рік - Дитячий хірург
- Ортопед-травматолог дитячий
- Офтальмолог дитячий
- Стоматолог
- Інші спеціалісти за показаннями
- Аналіз крові (гемоглобін)
- Інші за показаннями
7-10 років 1 раз на рік За показаннями За показаннями
11 років 1 раз на рік - Дитячий хірург
- Ортопед-травматолог дитячий
- Офтальмолог дитячий
- Стоматолог
- Інші спеціалісти за показаннями
- Аналіз крові (гемоглобін)
- Аналіз крові на цукор у дітей із групи ризику по цукровому діабету
- Інші за показаннями
12-13 років 1 раз на рік За показаннями За показаннями
14-15 років 1 раз на рік - Дитячий хірург
- Стоматолог
- Гінеколог дитячого та підліткового віку (за показаннями)
- Ендокринолог дитячий
- Психолог (за показаннями)
- Флюорографія
- Аналіз крові (гемоглобін)
- Інші за показаннями
16-17 років 1 раз на рік терапевт у разі обслуговування в студентській поліклініці - Стоматолог
- Гінеколог дитячого та підліткового віку (за показаннями)
- Флюорографія

У 6 років, перед вступом до школи, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра, з яким підписана декларація, і лікар, згідно з наказом МОЗ України від 16.08.2010 року № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів» (зі змінами), має видати направлення на огляд вузькими спеціалістами. Туди входять: дитячі ортопед-травматолог, офтальмолог, стоматолог, інші спеціалісти за показаннями (якщо дитина знаходиться на диспансерному обліку у вузькопрофільного спеціаліста). Крім того, проводяться лабораторні дослідження: клінічний аналіз крові, інші–по показникам.

Діти 11-ти та 14-ти років повинні оглядатися лікарями-спеціалістами: дитячий хірург, ортопед-травматолог, офтальмолог, стоматолог, інші спеціалісти за показаннями (якщо дитина знаходиться на диспансерному обліку в вузькопрофільного спеціаліста). Крім того, проводяться лабораторні дослідження: аналіз крові (гемоглобін).

Діти 14 - 16-ти років проходять флюорографічне дослідження легень, повинні оглядатися лікарями-спеціалістами: дитячі стоматолог, ортопед-травматолог, гінеколог (за показаннями), інші спеціалісти за показаннями (якщо дитина знаходиться на диспансерному обліку в вузькопрофільного спеціаліста).

Медогляди решти дітей, а саме 7, 8, 9, 10, 12, 13 років проводяться вже не комісійно, а самостійно сімейним лікарем або лікарем-педіатром 1 раз на рік (за показниками). Тобто, при необхідності лікар скеровує дитину на консультацію до вузькопрофільного спеціаліста. Ці заходи проводяться для запобігання розвитку можливих патологій у школярів.

Після закінчення медогляду, батькам дитини для передачі в заклад освіти надають форму 086-1/о (для дітей, які йдуть до 1 класу,–обов’язково перед початком навчального року).

Довідки:

1. Довідка форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду». Вона видається педіатром чи сімейним лікарем після огляду дитини. У довідці має бути зазначено:

  • прізвище та ім’я дитини, дату її народження і стать;
  • місце проживання дитини, телефон;
  • дата, місяць, рік народження дитини;
  • найменування закладу загальної середньої освіти, клас;
  • число, місяць, рік проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду;
  • число, місяць, рік попереднього профогляду;
  • висновок про стан здоров’я дитини (якщо школяр має певне захворювання, то в цій довідці може бути зроблено відповідний запис за бажанням одного з батьків або іншого законного представника дитини, на яку заповнюється форма);
  • групу для занять фізичною культурою;
  • рекомендації;
  • число, місяць, рік проведення наступного обов’язкового медичного профілактичного огляду;
  • число, місяць та рік заповнення форми;
  • форма підписується лікарем, що спостерігає дитину та в присутності якого вона заповнювалась;
  • завіряється печаткою лікаря, що спостерігає дитину та в присутності якого вона заповнювалась, та печаткою закладу;
  • форма заповнюється друкованими літерами та без скорочень.

Термін дійсності довідки учня про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду (форма 086-1/о) становить 1 рік.

2. Довідка форми № 063/о «Карта профілактичних щеплень» (ксерокопія).

Якщо дитина була вакцинована вчасно за Календарем профілактичних щеплень, то з 7 до 14 років їй не проводять вакцинацію чи ревакцинацію. Відповідно, дані у карті профілактичних щеплень не оновлюються і довідки не потрібно.

Зазначимо, що жодним нормативно-правовим актом Міністерства охорони здоров’я не визначено, що медичні огляди повинні проводитися у травні (наприкінці навчального року) або у серпні (напередодні навчального року).

Відповідно до рекомендацій Головного державного санітарного лікаря України, з метою запобіганню скупчення дітей і дорослих у передшкільний період, зменшення черг, покращення якості медичних оглядів та, не порушуючи визначених термінів: 1 раз на рік, - медичний огляд діти проходять таким чином:

  • діти, які йдуть до школи вперше (1 клас),–перед початком навчального року
  • учні 2-11 класу, які народилися влітку (червень, липень, серпень),–протягом вересня
  • інші учні - ближче до свого дня народження протягом року: за 2 тижні до і 2 тижні після дня народження (процедуру огляду зазначено вище)

Після проходження медогляду видається довідка форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду».

У наступному році процедура проходження медогляду ближче до дня народження (1 раз на рік) буде поширена і на тих дітей, день народження яких випадає на літні місяці, крім дітей, які підуть до 1 класу.

Відповідальність за проходження медогляду покладається на батьків!